ČlenstvíPřihláška
 

V jako VINYL v pražském Popmuseu

Výstavy o hudebních nosičích patří v programu pražského Popmusea ke stabilním položkám. K výstavám o licenčních albech (Cizí desky v zemi český, 2008), obalech hudebních nosičů (Zabal tu hudbu, 2019) a kazetách (Nahraj. Zabal. Vydej. Sám! 2022) teď Popmuseum přidává další článek řetězu.

„Výstava o vinylových deskách visela ve vzduchu už dlouho,“ říká Radek Diestler, jeden z kurátorů muzejních výstav. „Za prvé, vinyl prodělává už mnoho let úspěšný comeback. A nás pamětníky, co ho před třiceti lety vyprovázeli ve výprodejích na smetiště dějin, to těší.“

„Leč city stranou,“ dodává. „Před časem nás oslovili Martin Polák a Pavel Jirásek z ČT Brno a s žádostí o spolupráci na dokumentu Vinyl. Celkem logicky nás napadlo skloubit premiéru do-kumentu s výstavou, o které už jsme dlouho uvažovali. Toto snoubení filmu a výstavy už jsme si s nimi jednou vyzkoušeli, když jsme spolupracovali na jejich dokumentu Hvězdy za želez-nou oponou.“

Autory výstavy V jako Vinyl (výhry & výdobytky vinylového věku) jsou osoby nad jiné povo-lané. Členy Popmusea jsou Josef Kytnar a Miroslav Balák, autoři kruciální encyklopedie Čes-koslovenský rock na gramofonových deskách 1960-97, mezi sběrateli přezdívané Žlutá bible (mimochodem, tato publikace, dnes zcela nesehnatelná a na aukcích přeplácená, slaví letos 25 let.) A právě tito odborníci na slovo vzatí se přípravy výstavy ujali.

Výstava nahlíží fenomén vinylových desek z mnoha různých úhlů. Nahlédneme pod pokličku jejich výroby (na výstavě spolupracovaly GZ media – dříve Gramofonové závody Loděnice, jejichž neuvěřitelný příběh je jednou z vedlejších linií výstavy). Představíme si různé sběratel-ské špeky a speciality, někdy mimořádně obskurní (viděli jste někdy funkční gramodesku jako součást pokojíčku pro panenky?) Důležité i marginální české gramodeskové edice a zásadní i krátkodechá vydavatelství.

Vernisáž výstavy V jako Vinyl, spojená s předpremiérou dokumentu Vinyl (televizní diváci jej uvidí 8. března od 20:15 na ČT Art) proběhne v sídle Popmusea v kulturním centru Kaštan 1. března v 18:30.

Výstava poběží 2. 3. – 13. 5. 2023

 
 

Share this Post